לפגישת ייעוץ ללא עלות

השאר פרטים ונחזור בהקדם

15 + 13 =

לקבלת ייעוץ משפטי חייגו:03-6969450

סוג נכות יציבה – קביעת דרגות נכות לנפגעי עבודה

דיני נזיקין, דיני עבודה

עמוד הבית » דיני נזיקין » סוג נכות יציבה – קביעת דרגות נכות לנפגעי עבודה

נכה מעבודה הוא מבוטח שעקב פגיעתו בעבודה נפגע כושרו לעבודה וכתוצאה מכך אינו מסוגל לעשות עבודה שבן גילו ומינו מסוגל לעשותה.

הועדות קובעות שני סוגי נכות:

דרגת נכות יציבה – דרגת נכות שאינה לזמן מוגבל ואינה זמנית.

דרגת נכות שאינה יציבה – דרגת נכות שהיא לזמן מוגבל או זמנית. נכות זמנית נקבעת עד שנה ממועד קרות התאונה. בעת קביעת נכות זמנית אין הכרח לקובעה לפי התקנות.

דרגת נכות צמיתה תקבע ברצף עם תום נכויות זמניות. סמכותה של הועדה לקבוע לתובע `נכות מותאמת` אם לדעתה מצבו של התובע אינו מתאים לקבוע במדויק בתקנות.

עוד בנושא עורך דין ביטוח לאומי

הועדות הרפואיות

דרג ראשון – פוסק אחד עד שניים, בועדת ערר – יהיו שלושה פוסקים רפואיים.

הועדה הרפואית מוסמכת לקבוע נכות זמנית ונכות צמיתה. היא חייבת להתייחס בכתב לכל מסמך או טענה של התובע ועליה להתייחס לכל פגימה בנפרד ובאשר לקשר הסיבתי בין הפגימה לתאונה. על הועדה לסכם הממצאים בכתב בדו”ח הועדה.

הועדה רשאית לבקש בדיקות משלימות לצורך קבלת החלטה, וכן מחובת הועדה להתייחס למצב קודם של התובע כאשר היא קובעת את נכותו הצמיתה.

מצב קודם

מדובר בקביעה כי פגימה שנגרמה על ידי תאונה בעבודה אינה קשורה במלואה לתאונה זו, אלא היתה קיימת בנפגע קודם לתאונה.
קיום “מצב קודם” יביא להכרה בפגימה הנטענת כהחמרת מצב ועל הוועדה הרפואית יהיה לקבוע עד כמה החמירה התאונה את מצבו של התובע.

הפחתה בגין מצב קודם – מתי?

כאשר המצב הקודם מתועד מפורשות ברשומות רפואיות – רישומים על הגבלה או נזק עצבי. הפחתה בגין “אחריות חלקית” – שינויים ניווניים, נזק מבני שהיו יכולים להשפיע על הנזק הנצפה.

בהלכת מרגוליס מג/ 01-46 מרגוליס נגד המוסד לביטוח לאומי נקבע לגבי “מצב קודם”, כי:

“הוכחת מצב קודם שיש לנכותו מהנכות הכוללת מותנית בתשובה לשאלה – אילו נבדק המבוטח על ידי הוועדה לפני קרות תאונת העבודה, היה נקבע לו שיעור נכות על פי סעיף מסעיפי הליקויים, רק אז יש לנכות את שיעור הנכות שהיה נקבע לו – בטרם התאונה – משיעור נכותו הכולל”

מאת: יפית אוחנה, עורך דין נזיקין

כתבות נוספות

שיכולות לעניין אותך…

מה תפקידו של עורך דין אובדן כושר עבודה ?

מה תפקידו של עורך דין אובדן כושר עבודה ?

אובדן כושר עבודה הוא אירוע דרמטי וטראומטי, ומבוטחים רבים מוצאים עצמם מגישים תביעת אובדן כושר עבודה – ונדחים ממש על הסף. לצערנו, ניתן אף לומר כי מרבית התביעות המוגשות מדי שנה נדחות, והסיבות לרוב ממש לא מתיישבות עם המציאות. חברות הביטוח מנצלות את העובדה שמבוטחים מגישים תביעות לבדם, כשהם אינם בקיאים בחוק ובזכויות שלהם, על מנת להימנע מתשלום

איך מגישים תביעה נגד משרד הביטחון

איך מגישים תביעה נגד משרד הביטחון

מי שמשרת בגופי ביטחון ציבוריים כמו צבא, משטרה, שירות בתי הסוהר, שב”כ או מוסד, חשוף במהלך עבודתו לפגיעה פיזית, נפשית ולמחלה. במידה שזו מתרחשת, ניתן להגיש תביעה נגד משרד הביטחון – הן כמשרתי סדיר והן כמשרתי מילואים. כיצד עושים זאת, ומהו ההליך? כל התשובות לפניכם.

דילוג לתוכן