לפגישת ייעוץ ללא עלות

השאר פרטים ונחזור בהקדם

2 + 5 =

לקבלת ייעוץ משפטי חייגו:03-6969450

תו נכה ביטוח לאומי – המדריך המלא

עמוד הבית » עורך דין ביטוח לאומי » תו נכה ביטוח לאומי – המידע המלא

משרד הרישוי מנפיק תו נכה מטעם ביטוח לאומי על מנת לסייע ולהקל על אנשים המתקשים להתנייד במרחב כתוצאה מנכות או מוגבלות כלשהי. הזכאות לקבלת תג חניה נכה נקבעה בחוק חניה לנכים. החוק קובע את הקריטריונים לנכות המזכה בקבלת תו נכה לרכב, ותנאי הזכאות מושפעים מדרגות ומסוג הנכות.

תג נכה לרכב – הסבר על החוק

בראשית שנות ה-90 של המאה הקודמת המחוקק הישראלי קבע את חוק חניה לנכים, התשנ"ד-1993. מטרת החוק היא להסדיר את התקנות הרלוונטיות בהקשר של תו נכה. סעיפים 2 ו-3 לחוק קובעים את הזכאות להחנות את הרכב בכל מקום שרוצים, גם במקומות שבהם אסור להחנות רכבים באופן מוחלט, כל עוד מתקיים לפחות אחד מהתנאים הבאים:

 • הרכב חונה במקום שאין בקרבתו חניה ייעודית לנכים או שהחניה לנכים אינה פנויה.
 • הרכב חונה במקום שאין בקרבתו חניה כללית או שהחניה לא פנויה.
 • הרכב חונה כך שהוא אינו מסכן או מונע מעבר של הולכי רגל, לרבות עגלות ילדים ונכים.
 • הרכב חונה כך שהוא אינו מפריע לרצף התנועה ולא גורם לעיכובה.

לאחר הוצאת תו נכה יש להצמיד את התג לזגוגית הרכב וניתן להחנות בחניות המיועדות לנכים ובמקומות נוספים שאינם מותרים לחניה על ידי אחרים, כל עוד הרכב לא מפריע להולכי רגל ולתנועה. חשוב לדעת כי בישראל חיים כ-1,500,000 אנשים עם מוגבלות, חלקם נכים עקב מלחמות ישראל ואירועי טרור וחלקם עקב מחלות קשות ובעיות רפואיות.

תג נכה מקל על אנשים עם מוגבלות ומסייע להם להתנייד בקלות. מעבר לזכאות לחנות את הרכב בחניות נכים ובמקומות אחרים, בעלי תו נכה זכאים למגוון הטבות נוספות כמו אגרת רישוי מופחתת, פטור מתשלום חניה במקום ציבורי ובבתי חולים, חניית נכים בקרבת הבית, תדלוק ללא תשלום עבור שירות ועוד.

אילו סוגי תווי נכה מביטוח לאומי קיימים?

יש ארבעה סוגים שונים של תו נכה:

 • תג נכה רגיל – תג עם משולש ירוק המיועד לנכים שאינם מרותקים לכיסא גלגלים, בעלי התג לא רשאים לנסוע בנת"צ (נתיב תחבורה ציבורי).
 • תג נכה על כיסא גלגלים – תג כחול עם סמל של כיסא גלגלים, המיועד לנכים הזקוקים לכיסא גלגלים או לרכב כאמצעי תנועה עקב מוגבלות ברגליהם.
 • תג נכה רגיל מטעם משרד הביטחון – תג שמופיעה עליו כלנית משמעותו נכה צה"ל.
 • תג נכה על כיסא גלגלים מטעם משרד הביטחון – תג המיועד לנכי צה"ל (סמל כלנית) הזקוקים לכיסא גלגלים או לרכב כאמצעי תנועה עקב מוגבלות ברגליהם.

ראוי לציין כי החוק לא מבחין בין הסוגים השונים של תגי הנכה, ומי שזכאי לתג רשאי להחנות את רכבו בחניות המסומנות כחניות נכים, כל עוד הנכה הזכאי לתו נמצא ברכב. בני משפחתו של הנכה אינם רשאים לעשות שימוש בתו ללא נוכחות הנכה ברכב. רכב עם תג עליו מופיע כיסא גלגלים רשאי על פי החוק לנסוע בנתיב המיועד לתחבורה ציבורית, כל עוד הנכה נמצא ברכב.

מי זכאי לקבל תו נכה מביטוח לאומי?

 • מוגבל ניידות הזקוק לרכב כאמצעי תנועה עקב מגבלות רפואיות או שדרגת הנכות בניידות שנקבעה לו היא לפחות 60%, והתנועה ללא רכב בדרכים עלולה לגרום לערעור מצב בריאותו.
 • אדם המוגבל בהליכה וזקוק לכיסא גלגלים ו/או קביים לצורך ניידות.
 • אדם הזקוק לרכב כאמצעי תנועה עקב רגליו הנכות.
 • הורים לילד נכה, כל עוד הילד עומד בתנאים לקבלת התג.
 • אדם בעל תעודת עיוור של משרד הרווחה.
 • נכה של משרד הביטחון.
 • נפגעי פעולות איבה וטרור בעלי אישור מהמוסד לביטוח לאומי.

אילו מסמכים נדרשים להוצאת תג נכה?

הוצאת תו נכה דורשת מילוי טופס מקוון באמצעות מערכת ההזדהות הלאומית או שליחת המסמכים והבקשה בדואר. יש לצרף מסמכים רפואיים ואחרים לבקשה, המסמכים שיש לצרף לבקשה הם:

 • צילום תעודת זהות של הנכס + ספח.
 • צילום רישיונות רכב.
 • אישור חשבון בנק או דוגמה של שיק (צורך החזר אגרה).
 • מסמכים רפואיים עדכניים מ-3 חודשים אחרונים החתומים על ידי רופא מומחה בתחום המחלה בגינה מגישים את הבקשה, כולל התייחסות ליכולת התנועה של האדם שמגיש את הבקשה.
 • חולה אונקולוגי נדרש לצרף אישור מאונקולוג מומחה.
 • בעלי תעודת עיוור, נכים המוכרים על ידי משרד הביטחון ומי שקיבל זכאות לתג נכה מביטוח לאומי – לא נדרשים לצרף מסמכים.

בחינת כשירות נהיגה לאורר הבקשה לתו נכה

חשוב לדעת כי בעקבות הגשת בקשה לתו נכה הכוללת מסמכים רפואיים רלוונטיים, ייתכן ומגיש הבקשה יוזמן לבדיקות כשירות רפואית לנהיגה במכון הרפואי לבטיחות בדרכים (מרב"ד). לכן, לפני הוצאת תו נכה מומלץ להתייעץ עם עורך דין ביטוח לאומי מנוסה בתחום כדי להבין את השלכות הגשת הבקשה והסיכון שבבדיקת הכשירות לנהיגה במרב"ד הרישיון יישלל.

הגשת ערר

אם הוחלט לדחות את הבקשה על ידי הוועדה של משרד הרישוי שבחנה את המסמכים, יש אפשרות להגיש ערר. את הערעור על דחיית בקשה לתו נכה יש להגיש ליחידה לטיפול במוגבלי ניידות במשרד התחבורה, כתובת: ת.ד 72, חולון, מיקוד 5810001. יש לצרף לטופס הערר מסמכים רלוונטיים ומכתב הכולל נימוקים וטיעונים מדוע מגיע תג נכה.

תוקף תו נכה ביטוח לאומי

החל מחודש מרץ 2019, תו נכה שניתן לצמיתות יהיה בתוקף לכל החיים, ואין צורך לחדשו כל 8 שנים. תו שניתן באופן זמני יחודש לאחר הגשת בקשה לחידוש תו נכה.

ליווי וסיוע של עורך דין מומחה

אגף הרישוי נוקט במדיניות של החמרה ומפגין נוקשות כלפי המבקשים תו נכה לרכב. אם נתקלים בסירוב ובקשיים בתהליך להוצאת תג נכה מומלץ להיעזר בעורך דין מנוסה המתמחה בתחום זה.

 

 

 

מידע נוסף

תביעה לנכות כללית, עורך דין ביטוח לאומי

ניידות - קצבת ביטוח לאומי

קצבת ביטוח לאומי ניידות מאפשרת חיים עצמאיים והשתלבות בחיי הקהילה עבור אלו הזכאים לה. מי קובע את המוגבלות בניידות? סוגי קצבת ניידות? כיצד מגישים בקשה לתביעת הקצבה ומהם תנאי הזכאות?

מה נותנים אחוזי נכות - תביעה לנכות

קביעת אחוזי נכות - מה הם נותנים?

על מנת לקבוע את דרגת אי כשירות האדם, יש צורך לעבור ועדה רפואית בביטוח לאומי. ועדה זו אחראית על קביעת אחוזי הנכות הרפואית. אם כן, כיצד נקבעים אחוזי הנכות? מה קורה בתביעות נפגעי עבודה?

 

ילד נכה - ביטוח לאומי - ילד נכה עם ליקוי - גמלה לילד נכה

גמלה לילד נכה - ביטוח לאומי

גמלת ילד נכה מסייעת להוצאות הכספיות של המשפחה בשל גידול ילד נכה עם ליקוי קשה. מי זכאי לגמלה זו? מהי תקופת הזכאות? מהם שיעורי הגמלה? האם ישנן הטבות נוספות? כל המידע במאמר. 

 

דילוג לתוכן