לפגישת ייעוץ ללא עלות

השאר פרטים ונחזור בהקדם

11 + 6 =

לקבלת ייעוץ משפטי חייגו:03-6969450

 

 

עמוד הבית » עורך דין נזקי גוף » סוג נכות יציבה – קביעת דרגות נכות לנפגעי עבודה

סוג נכות יציבה – קביעת דרגות נכות לנפגעי עבודה

נכה מעבודה הוא מבוטח שעקב פגיעתו בעבודה נפגע כושרו לעבודה וכתוצאה מכך אינו מסוגל לעשות עבודה שבן גילו ומינו מסוגל לעשותה.

הועדות קובעות שני סוגי נכות:

דרגת נכות יציבה – דרגת נכות שאינה לזמן מוגבל ואינה זמנית.

דרגת נכות שאינה יציבה – דרגת נכות שהיא לזמן מוגבל או זמנית. נכות זמנית נקבעת עד שנה ממועד קרות התאונה. בעת קביעת נכות זמנית אין הכרח לקובעה לפי התקנות.

דרגת נכות צמיתה תקבע ברצף עם תום נכויות זמניות. סמכותה של הועדה לקבוע לתובע `נכות מותאמת` אם לדעתה מצבו של התובע אינו מתאים לקבוע במדויק בתקנות.

הועדות הרפואיות

דרג ראשון – פוסק אחד עד שניים, בועדת ערר – יהיו שלושה פוסקים רפואיים.

הועדה הרפואית מוסמכת לקבוע נכות זמנית ונכות צמיתה. היא חייבת להתייחס בכתב לכל מסמך או טענה של התובע ועליה להתייחס לכל פגימה בנפרד ובאשר לקשר הסיבתי בין הפגימה לתאונה. על הועדה לסכם הממצאים בכתב בדו"ח הועדה.

הועדה רשאית לבקש בדיקות משלימות לצורך קבלת החלטה לגבי קביעת דרגות הנכות עבור נפגעי עבודה, וכן מחובת הועדה להתייחס למצב קודם של התובע כאשר היא קובעת את נכותו הצמיתה.

מצב קודם

מדובר בקביעה כי פגימה שנגרמה על ידי תאונה בעבודה אינה קשורה במלואה לתאונה זו, אלא היתה קיימת בנפגע קודם לתאונה.
קיום "מצב קודם" יביא להכרה בפגימה הנטענת כהחמרת מצב ועל הוועדה הרפואית יהיה לקבוע עד כמה החמירה התאונה את מצבו של התובע.

הפחתה בגין מצב קודם – מתי?

כאשר המצב הקודם מתועד מפורשות ברשומות רפואיות – רישומים על הגבלה או נזק עצבי. הפחתה בגין "אחריות חלקית" – שינויים ניווניים, נזק מבני שהיו יכולים להשפיע על הנזק הנצפה.

בהלכת מרגוליס מג/ 01-46 מרגוליס נגד המוסד לביטוח לאומי נקבע לגבי "מצב קודם", כי:

"הוכחת מצב קודם שיש לנכותו מהנכות הכוללת מותנית בתשובה לשאלה – אילו נבדק המבוטח על ידי הוועדה לפני קרות תאונת העבודה, היה נקבע לו שיעור נכות על פי סעיף מסעיפי הליקויים, רק אז יש לנכות את שיעור הנכות שהיה נקבע לו – בטרם התאונה – משיעור נכותו הכולל"

מאת: יפית אוחנה, עורך דין נזקי גוף

שירותים שלנו

תביעה לנכות כללית, עורך דין ביטוח לאומי

תביעה לנכות מעבודה

חליתם במחלת מקצוע ו/או נפגעתם בתאונת עבודה בעת עבודתכם? תביעה לנכות מעבודה מיועדת עבורכם. מי רשאי להגיש את התביעה? למי מגישים את התביעה ואילו מסמכים צריך? מהו הליך הועדה הרפואית?

מה נותנים אחוזי נכות - תביעה לנכות

נכות כללית

קבצה חודשית משולמת עבור מי שבעקבות נכותו צומצם כושרו לעבוד, במסגרת ביטוח נכות כללית. כיצד יוכר נכה? מהו הליך קביעת דרגת הנכות? מה גובה קצבת הנכות הכללית?

 

עורכת דין יפית אוחנה - מומחית בתביעות אובדן כושר אבודה מקצועי

עורך דין ביטוח לאומי

משרדינו מתמחה כבר מעל 17 שנים בתביעות ביטוח לאומי ודיני נזיקין. מהם סוגי תביעות ביטוח לאומי? האם ניתן לערער על החלטת ביטוח לאומי? מי רשאי להגיש ערר וכיצד להגיש אותו?

 

דילוג לתוכן