לפגישת ייעוץ ללא עלות

השאר פרטים ונחזור בהקדם

8 + 5 =

לקבלת ייעוץ משפטי חייגו:03-6969450

אירוע מוחי המוכר כתאונת עבודה

עמוד הבית » עורך דין תאונות עבודה » אירוע מוחי תאונת עבודה

האפקט של פגיעות מוחיות הוא לרוב משמעותי ומשפיעה על איכות החיים של הסובלים מהן.

אירוע מוחי הוא מצב בו חלה הפרעה או הפסקה בזרימת הדם למוח. אירוע מוחי יכול להתרחש משתי סיבות עיקריות – חסימה של כלי דם או דימום מסיבי במוח, שיכול לקרות גם בעקבות מכה קשה. ההשלכות של האירוע נוגעות גם לגיל של האדם, לבריאות שלו ולמיקום של הפגיעה בתוך המוח. ככל שזרימת הדם למוח נפגעת לזמן רב יותר, כך גם הפגיעה תהיה משמעותית יותר.

אירוע מוחי, כאמור, יכול להגיע בווליום שונה, ולכן, הפגיעה יכולה להיות זמנית, רגעית, או אפילו קבועה, בהתאם להיקף שלה. אנשים יכולים לקבל אירוע מוחי בהרבה מאוד נקודות בחיים, אך גם לאחר אירוע מאוד משמעותי שהתרחש בחיים הפרטיים שלהם. לחץ הוא אלמנט שיכול לגרום לאירוע מוחי, מעבר לטראומה פיזית כמובן. אם חלילה חוויתם פגיעה מוחית, מומלץ לכם לדעת את הזכויות המגיעות לכם בכל הנוגע לביטוח לאומי ותשלומים שונים.

למידע נוסף על זכויות שלאחר אירוע מוחי

מה הן הזכויות של נפגעי אירוע מוחי?

במקרה של אירוע מוחי ביטוח לאומי מציע כמה זכויות, העומדות לרשותם של הנפגעים שיכולות לעזור מאוד בנושא ההתמודדות היום יומית עם ההשלכות של אותו אירוע. ראשית, אירוע מוחי יכול להיות מוכר כתאונת עבודה, לבטח אם קרה בזמן העבודה, ומטראומה פיזית, אך גם אם מדובר באירוע שנבע כתוצאה מאירוע חריג ומשמעותי שקרה בעבודה. לא מעט מהאירועים המוחיים מתרחשים כתוצאה מלחצים אשר נבנים בעבודה. אגב, האירוע יכול להגיע גם אחרי אירוע שנחשב כחיובי, ומשנה את האיזון של כל הגוף.

מה הן ההטבות הנבחרות של נפגעי אירוע מוחי והיתרון בהכרה בתאונת עבודה

אנשים שסובלים מאירוע מוחי ומוכרים כנפגעי תאונת עבודה, מקבלים פטור מלא מתשלום לביטוח לאומי והנחה משמעותית בארנונה. בנוסף, אותם אנשים מקבלים הנחה של כ-30 אחוזים בנסיעות בתחבורה הציבורית והנחות שונות בתשלומים של חשבונות טלפון, עמלות בנק, פטור ממס רכוש לקניית דירה או בית קרקע ופטור ממס הכנסה לאנשים שסובלים מנכות של מעל ל-90 אחוזים. מעבר לכך, אותם אנשים זוכים גם לטיפולים רפואיים בחינם, קצבאות נכות, קצבת ניידות וקצבת סיעוד. חשוב לציין – אדם שהוכר כנפגע אירוח מוחי במסגרת תאונת עבודה, יכול לקבל גם כספים רטרואקטיבית. כלומר, אותו אדם זכאי ל"דמי פגיעה" וזכאי לקבל תשלום בעבור תקופת היעדרותו מהעבודה, על 3 החודשים הראשונים בלבד. דמי הפגיעה יהיו בשיעור של 75 אחוזים משכרו הממוצע לפני האירוע.

הכרה כתאונת עבודה מומלצת יותר מהוצאת נכות כללית מכיוון שהקצבה מותאמת לשכר של הנפגע בניגוד לקצבת נכות כללית שהיא שכר בסיס.

בנוסף, אדם יכול להמשיך לעבוד ולקבל קצבה במקרה של הכרה כתאונת עבודה.

מה הם התנאים לקבלת הקצבאות השונות?

התנאים לקבלת קצבת נכות, הם אנשים בגיל 18 ומעלה, אך לפני גיל הפנסיה, שעקב ליקוי גופני, שכלי או נפשי הנובע ממחלה, מתאונה או ממום מולד, לא יכולים לעבוד.

קצבת ניידות משולמת לאנשים שהם מוגבלים בניידות אשר פוגעת באפשרות שלהם להתפרנס. למשל, אנשים עם או בלי רכב (ואם קיים רכב, אז המרחק מבית העובד למקום עבודתו וחזור הוא לפחות 40 ק"מ), כשמטרתה של הקצבה היא לעזור להם להגיע ממקום למקום ללא עזרת הזולת.

 קצבת סיעוד ניתנת לאנשים שהגיעו לגיל פרישה, הגרים בבית וזקוקים לעזרת אדם אחר בביצוע פעולות יום יומיות. ישנן 6 רמות של זכאות לקצבת סיעוד – רמה 1: ניתן לקבל קצבה חודשית במקום שירותי סיעוד, או להחליף חלק משעות הסיעוד בקצבה כספית. עלות שעת טיפול היא כ-256 ₪ לכל חודש. רמות 2-6: ניתן להחליף עד כ-4 שעות של טיפול בכסף או להחליף כשליש משעות הטיפול לקצבה כספית.

האם נפגעי אירוע מוחי מוכרים כנכים כלליים?

אירוע מוחי יכול להוביל גם להכרה של אדם כנכה באופן כללי. נכות כללית היא למעשה נכות שמונעת מאדם לבצע כמעט כל פעולה בסיסית, ומדובר בדרגה הגבוהה ביותר של נכות בישראל. מבחינת ביטוח לאומי נכות כללית מעניקה מגוון עצום של הטבות.

הקריטריונים לזכאות הם: עמידה במבחן ההכנסות (לא לעבור את רף ההכנסות של 5,000 ₪ בחודש), אחוז נכות רפואית גבוה במיוחד של הנפגע, וביצוע של בדיקת אובדן כושר עבודה. 

כדי להגדיל את הסיכויים לקבלת הקצבאות מומלץ לפנות לשירותיו של עורך דין מתאים וייעודי.

לעורך דין תאונות עבודה יש את הידע הנחוץ להשיג את כל הזכויות המגיעות לך כולל כאלו שלא היית מודע אליהם.

דוגמה למקרה

מקרה בו עורכת הדין יפית אוחנה הצליחה להשיג הכרה כתאונת עבודה למיוצג עצמאי שלה שנקלע לחובות בעת הקורונה ולקה באירוע מוחי. עורכת הדין הצליחה להוכיח כי החובות והלחץ מהחזקת עסק בתור עצמאי בתקופת הקורונה הם שהביאו לאירוע המוחי ובכך זיכתה אותו בקצבה של 10,000 ש"ח (גם כשהוא ממשיך לעבוד) לכל חייו וכן לתשלום רטרואקטיבי של מעל 300,000 ש"ח.

כדי להגיש את תביעת הנכות הכללית, באמצעות עורך דין, יש צורך בהגשת מסמכים כגון: טופס תביעה לקצבת נכות ומסמכים רפואיים רלוונטיים. עובד שכיר צריך להגיש 15 משכורות אחרונות ופירוט תשלומי דמי מחלה, בעוד עובד עצמאי צריך להצהיר על השינוי בעבודתו והכנסתו בעקבות הנכות, במחלקת הביטוח והגבייה של ביטוח לאומי.

 

תביעה לנכות כללית, עורך דין ביטוח לאומי

תביעת נכות מעבודה

מיועדת עבור אלו שנפגעו בתאונת עבודה ו/או חלו במחלת מקצוע בעת עבודתם. למי מגישים את התביעה? אילו מסמכים נדרשים לשם כך? מה קורה בועדה הרפואית?

מה נותנים אחוזי נכות - תביעה לנכות

אחוזי נכות - מה הם נותנים?

על מנת לקבוע את דרגת אי כשירות האדם, יש צורך לעבור ועדה רפואית בביטוח לאומי. ועדה זו אחראית על קביעת אחוזי הנכות הרפואית. אם כן, כיצד נקבעים אחוזי הנכות? מה קורה בתביעות נפגעי עבודה?

 

תביעה לנכות כללית, עורך דין ביטוח לאומי

קצבת שירותים מיוחדים

מבוגרים רבים ובני הגיל השלישי זקוקים לקצבת שירותים מיוחדים בשל כך שהם זקוקים לסיוע בעת ביצוע פעולות בסיסיות ביום-יום. מי הזכאים לקצבה זו? מהו שיעור הגמלה?

דילוג לתוכן